Dzisiaj, 21.11.2022r. uczniowie naszej szkoły (klasa 3d) uczestniczyła w projekcji filmu „Miasto”, fabularnego debiutu absolwenta Czwórki, Marcina Sautera. Wydarzenie miało miejsce w Miejskim Centrum Kultury. Po seansie  - spotkanie i rozmowa z  utytułowanym bydgoskim twórcą filmowym.

 ”Miasto” to produkcja szczególna. W historii bydgoskiej kultury filmowej to drugi w historii film o tematyce stricte bydgoskiej. 

Film „Miasto” to produkcja, w której Bydgoszcz występuje nie tylko jako tło scenograficzne, ale wręcz jako drugoplanowy bohater filmowej opowieści, łączącej konwencję kina obyczajowego z kryminałem w stylu noir.

Oglądając film, rozpoznawaliśmy ulice naszego miasta: Ugory, Orlą, Podgórną czy Dąbrowskiego. Zdjęcia realizowano także wokół Placu Wolności, w kamienicy przy Gdańskiej 79, przy przystani Tamka 2 oraz w dawnym kinie Pomorzanin. Plenery kręcono przy ulicy Drukarskiej oraz koło  Portu Lotniczego im. I. J. Paderewskiego. Na potrzeby filmu zaaranżowano knajpę  na parterze kamienicy przy ulicy Dworcowej 19.

Oprócz czołówki polskich aktorów – m.in. Bartłomieja Topy, Karoliny Gruszki, Roberta Więckiewicza, Stanisława Tyma czy Artura Krajewskiego wystąpili mieszkańcy Bydgoszczy jako statyści.

Marcin Sauter na koniec ciekawej rozmowy zaprosił zainteresowanych filmem dokumentalnym  do udziału w  projekcie Bydgoska Kronika Filmowa. Jeżeli kino jest Twoją pasją, to można ją rozwijać pod okiem wybitnych i nagradzanych  bydgoskich specjalistów – Macieja Cuske i Marcina Sautera. BKF to wyjątkowe miejsce, gdzie można uczyć się filmowego rzemiosła.  Efektem pracy są autorskie wizje prezentujące inne oblicze Bydgoszczy, losy mieszkańców miasta, ich codzienne życie, marzenia i troski.