W dniach 5-8 grudnia odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Kolejny raz uczniowie „Czwórki” z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. Piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los ludzi, którzy zostali bezprawnie oskarżeni, aresztowani.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Jako społeczność „Czwórki” w akcji wzięliśmy udział po raz trzeci.

Przez cztery dni uczniowie, nauczyciele, a także niektórzy rodzice pisali listy do władz takich państw jak: Rosja, Hong Kong, Maroko, Iran, Bangladesz, Kuba, Francja, Paragwaj, Zimbabwe, Kamerun domagając się sprawiedliwych procesów i uwolnienia aktywistów z więzień.

Łącznie napisano 668 listów, najwięcej aż 148 napisano w sprawie Aleksandry Skoczylenko z Rosji, która rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia.

Wszystkie listy zostały spakowane i wysłane do ambasad. Liczymy, że ten drobny gest skutecznie przyczyni się do sprawiedliwego traktowania bohaterów oraz zakończenia wszelkich form ich dyskryminowania oraz odzyskania przez nich wolności.

Dnia 24. 11. 2022r. na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW nasze koło Debat Oksfordzkich pod opieką pani Marii Cabaj, wzięło udział w debatach konkursowych fazy grupowej, w ramach projektu KPLD.  Zmierzyliśmy  się z tezą: "Powinno zakazać się stosowania algorytmu personalizacji treści w Internecie". Za nami pierwsze emocje i ogromny stres. Poznaliśmy smak porażki, jednak zmotywowani do działania czekamy na nowy temat, a razem z nim na kolejną potyczkę. Trzymajcie kciuki!