soit logo 1

 

Jak wielką rolę odegrała literatura w rozwoju naszej cywilizacji? Ile tak naprawdę zawdzięcza świat tekstom z różnych epok? Kim stałby się człowiek i jak potoczyłyby się jego losy, gdyby nie wielkie opowieści?

adult education transparent

 

W ramach miejskiego projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna został przeprowadzony w naszej szkole plebiscyt na 10 najważniejszych książek, które wpływały od lat na świat wartości i ludzkie postawy, zawierały sekretny klucz do zrozumienia świata, inspirowały myślicieli i wiodły społeczeństwa przez labirynt dziejów. Wybór został nazwany Efekt Motyla – ponieważ jedna książka, jedno nazwisko może wywołać falę, która będzie wpływała na rzeczywistość. To Edward Lorenz, amerykański matematyk i meteorolog, zauważył, że trzepot skrzydeł motyla gdzieś w Singapurze może spowodować burzę nad Karoliną Północną w USA. Zatem niewinne, pozornie błahe wydarzenia czy decyzje mogą wywołać prawdziwe rewolucje.

Które wielkie opowieści, zdaniem uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego, stały się głosem pokolenia? Zmieniły bieg historii? Otworzyły umysł na pewne zjawiska? Formowały osobowość, tożsamość i świadomość? Oto wyniki plebiscytu:

1. Biblia

2. Mały Książę

3. Harry Potter

4. Pan Tadeusz

5. Dziady cz. III

6. Zbrodnia i kara / Potęga podświadomości

7. Mistrz i Małgorzata

8. Kamienie na szaniec

9. Cierpienia młodego Wertera

10. Rok 1984