cmentarzKażdego roku początek listopada i przypadające wtedy święta skłaniają do zadumy i refleksji, do cofnięcia się w czasie. Modląc się za zmarłych, wspominamy i przywołujemy przeszłość. Pielęgnowanie jej jest naszym wspólnym, pokoleniowym obowiązkiem. Obowiązkiem, bez którego nie można istnieć. Bez historii, jesteśmy bowiem, jak bez tożsamości.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są dniami pamięci o zmarłych. Szczególnie silnie uświadamiamy sobie nieuchronność przemijania na starych cmentarzach - milczących świadkach zmieniającej się historii. Taką nekropolią w Bydgoszczy jest ponad stuletni cmentarz Nowofarny, przy ul. Artyleryjskiej. Jest on miejscem ostatniego spoczynku największej liczby zasłużonych bydgoszczan. Znajdują się tu groby działaczy społecznych, powstańców i żołnierzy, honorowych obywateli miasta, prezydentów Bydgoszczy, znanych lekarzy, nauczycieli, literatów i artystów.

Miejsca pochówków niektórych pisarzy i ludzi kultury odwiedzili uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą - p. Jerzym Piszczem. Na mogiłach wybitnych bydgoszczan młodzież zapaliła symboliczne znicze przypominające, że pamiętamy o tych , którzy na trwale wpisali się w historię naszego miasta.

W Święto Zmarłych cmentarze wyglądają jak ogrody... Rozkwitają chryzantemami. Jaśnieją blaskiem zapalanych zniczy?

Jednak na każdym cmentarzu można natknąć się na groby zaniedbane, ze szczątkami starych pomników, porośnięte chwastami, ukryte pod warstwą liści.

 Na kilka dni przed listopadowymi świętami na cmentarz Nowofarny wyruszyły również uczennice klasy III gimnazjum - pod opieką p. Beaty Nowaczyk, by poprzez uprzątnięcie grobów, zapalenie zniczy, krótką modlitwę oddać hołd zmarłym. W ten sposób pokazały, że szacunek dla drugiego człowieka może mieć szczególny wymiar - czasami wystarczy pamiętać... Bo przecież: "...człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć".