IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy realizuje już drugi rok projekt wymiany uczniów z Lessing-Gymnasium w Mannheim, mieście partnerskim Bydgoszczy. Nasze pierwsze spotkania odbywały się online i miały na celu zapoznanie się uczniów, nawiązanie pierwszych kontaktów i wstępny dobór w pary, które wzajemnie gościły się w swoich domach. W dniach od 20.05.2023 do 27.05.2023 grupa 12 niemieckich uczniów wraz z dwoma nauczycielami spędziła tydzień w naszej szkole i naszym mieście. Zwiedziliśmy również Gdańsk.

Mottem pierwszej części wymiany było “U mnie i u Ciebie - Europa zaczyna się tutaj.”, hasło widniejące m. in. na drzwiach wejściowych do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jednym z naszych celów było zwrócenie uwagi młodych ludzi na wydarzenia historyczne, które znacząco wpłynęły na obecny kształt Europy, a które miały swój początek w Polsce.

Podczas tygodniowego pobytu zwiedzaliśmy wspólnie nasze miasto m.in. szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TH2O, graliśmy w grę miejską w dwujęzycznej wersji oraz spotkaliśmy się z Panią Wiceprezydent Iwoną Waszkiewicz. Dwa dni poświęcone były na warsztaty kreatywno-ekspresyjne, podczas których uczestnicy poznali techniki artystyczne umożliwiające wizualizację wspólnych przeżyć i doświadczeń. Ich efektem są krótkie formy artystyczne zaprezentowane przez uczestników. A wszystko to w ramach projektu realizowanego w czasie wymiany: „Bydgoszcz - fascynujące miasto nad wodą. Bydgoskie impresje młodych Europejczyków.”, realizowanego wspólnie z Fundacją artystyczno-eventową FANTAZMAT.

W październiku przyszedł czas na rewizytę w Mannheim, mieście bardzo podobnie płożonym jak Bydgoszcz, u ujścia Neckaru do Renu, posiadające piękną wieżę ciśnień (Wasserturm) i będące znaczącym portem śródlądowym. Spędziliśmy w Mannheim cały tydzień, od 21.10. do 28.10.2023. Mimo niesprzyjającej jesienno-deszczowej pogody udało nam się zwiedzić miasto i okolicę. Byliśmy w najstarszym niemieckim uniwersytecie w Heidelbergu,zwiedziliśmy zamek w Mannheim i Wasserturm, uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych, zawodach sportowych, piekliśmy Stockbrötchen w pobliskim parku krajobrazowym, a w ostatnim dniu pozostawiliśmy po sobie dość trwały ślad w Mannheim: całkiem duże graffiti pod jednym z mostów nad Neckarem.

Spotkania młodych w takiej formie są bezcenną okazją do międzykulturowych doświadczeń, szczególnie ze względu na bardzo różnorodną pod względem narodowościowym społeczność szkolną w Mannheim. W grupie goszczących nas uczniów byli nie tylko Niemcy, również uczniowie pochodzenia serbskiego, tureckiego i rosyjskiego. Językiem komunikacji był głównie język angielski i niemiecki, ale również rosyjski. Mamy nadzieję, że nawiązane we wspólnym działaniu relacje przetrwają, a może staną się początkiem nowych przyjaźni.

Projekt wymiany ze szkołą w Mannheim jest współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, budżetu Miasta Bydgoszcz i Rady Rodziców przy IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11