Logo Jubileuszu bez tła

 

„Łączy nas Czwórka” 

to główna myśl i hasło 70-lecia powstania IV Liceum Ogólnokształcącego 

 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 

 • Stowarzyszenie Przyjaciół „Czwórki” – zostało powołane do życia z okazji Jubileuszu 70-lecia IV Liceum Ogólnokształcącego. Skupia w swoich szeregach absolwentów i przyjaciół Szkoły, wszystkich, którzy chcą być aktywnymi uczestnikami w jej życiu i działać na rzecz swojej Alma Mater.  To grono osób spiętych nicią przyjaźni i młodzieńczą myślą, która pozwala na powrót do przeszłości, zamkniętej po latach w pamięci. Warto odkurzyć wspomnienia i dołączyć do „Czwórkowej rodziny”!  

 • Spotkajmy się w Czwórce - cykliczne spotkania z Absolwentami. Dużym wsparciem w poszukiwaniu wartości przez kształcącą się młodzież są historie osób, które ukończyły tę samą szkołę. Doświadczenia absolwentów wzbudzają większe zainteresowanie i celniej trafiają do uczniów. I co najważniejsze, uzmysławiają, że kiedy wchodzi się w coś z pasją, to marzenia powoli stają się rzeczywistością. 19 października 2023 roku w kalendarzu łączności z „Czwórką” pojawił się pierwszy gość – pani Wiesława Zieliniewicz - Melwińska (matura rocznik 1972); kolejne miesiące zarezerwowane są dla: Martina Stankiewicza (grudzień), Marcina Sautera (styczeń), Małgorzaty i Jarosława Acalskich (luty) oraz prof. Dariusza Iżyckiego (marzec). Do wspomnień dołączamy serdeczną atmosferę i maksymę pana Horacego, że exegi monumentum…  

 • Laurki dla Czwórki – laurka to urodzinowe życzenia, których tak wiele otrzymujemy z okazji jubileuszu, a które chcielibyśmy utrwalić w naszej pamięci. To metafora dobrych myśli o miejscu, które w znaczący sposób wpłynęło na życie wielu pokoleń. Pragniemy, aby życzenia, które składają nam nasi goście nie poszły w zapomnienie,  to przecież one motywują nas do ciągłego rozwoju. Zachęcamy do składania życzeń urodzinowych w formie krótkich filmików, okolicznościowych wierszy i rysunków, które są udostępniane na stronie szkoły. Wszystkie miłe słowa znajdą swe odzwierciedlenie w filmie podsumowującym jubileuszową akcję laurek. 

 • Zielono mi – urodziny każdemu z nas kojarzą się z laurkami i kwiatami. Tak więc i tych nie mogłoby w roku 70-dziesiątych urodzin w Czwórce zabraknąć. Hasło, które  przyświecało akcji to: „70 hortensji na 70-lecie «Czwórki»”- hortensje w kulturze są symbolem wdzięczności. Mają bujne kwiaty, które kojarzone są z uznaniem i pochwałami. Tym bardziej jest nam miło, że to rodzice naszych uczniów jako pierwsi ofiarowali swojej szkole jubileuszowe kwiaty. Łacińskie słowo hortus oznacza „ogród”- nasze liceum jest przecież ogrodem, na gruncie ,którego wyrosło wiele pokoleń, a wśród nich wiele wspaniałych talentów. 

 • Turniej Pokoleń - 18 listopada zawitali w progach naszej szkoły absolwenci, uczniowie i nauczyciele, by wspólnie spędzić czas w atmosferze sportowych emocji. Dzięki inicjatywie pana prof. Andrzeja Stosika, nauczyciela naszego liceum, odbył się turniej siatkówki, w którym udział wzięło, aż piętnaście drużyn absolwentów różnych roczników oraz dwie drużyny szkolne. Nie brakowało też imprez współtowarzyszących, licznych wspomnień, drużynowych zdjęć na jubileuszowej, szkolnej ściance, wspólnie wypitej kawy w jak zawsze rodzinnej „czwórkowej” atmosferze. Zainteresowanych wynikami turnieju odsyłamy do licznych publikacji w lokalnych mediach i na portalach społecznościowych szkoły. Uwierzcie  warto!

 • Monografia Szkoły – w ramach pielęgnowania historii naszej szkoły planujemy publikację upamiętniającą 70-lecie IV Liceum Ogólnokształcącego. Tego zadania podjął się prof. Jerzy Piszcz, by ocalić od zapomnienia  najważniejsze wydarzenia z życia szkolnego z lat 1953 – 2023 a także  ludzi, które je budowali – Nauczycieli i Uczniów; to oni zostawili tutaj swój niepowtarzalny ślad, Zależy nam również  na zgromadzeniu wspomnień (wypowiedzi na temat szkoły - życia codziennego, wydarzeń i ciekawostek, koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz zdjęć) do końca grudnia 2023, jednak prosimy nie traktować tego terminu jako ostateczny. Czekamy! 

 • Kapsuła Czasu – świadectwo tego, co minęło. To pomysł na ocalenie dla przyszłych pokoleń najwspanialszych okruchów szkolnej codzienności. Ta inicjatywa Samorządu Uczniowskiego ma ogromną wartość, która wraz z  upływem czasu  będzie wzrastać.  Zamknięte w niej skarby, malujące historię, pozwolą na przetrwanie „ducha szkoły” w oszklonej gablocie przez kolejne wieki.  Zakapslowanie kapsuły nastąpi 21 czerwca 2024!  

 • Mural „Skrzydła Czwórki” – to wyraz nieuczesanych myśli i nieskrępowanych marzeń, które mogą realizować uczniowie naszej szkoły; kadra nauczycielska  - w stylu sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - od pokoleń stara się przypinać swoim podopiecznym skrzydła i wypuszczać w szeroki świat – dzięki muralowi ten metaforyczno-symboliczny proces będzie można zwizualizować i sfotografować się ze skrzydłami u ramion; szkolny fresk będzie zaledwie preludium do zakrojonego na ogólnobydgoską skalę muralu, który mamy nadzieję, że  pojawi się w mieście i zwieńczy laurowym wieńcem nieśmiertelności Rok Jubileuszowy, czyli 70 lat jednej z najbardziej popularnych szkół w królewskim mieście. 

 • Uroczysta Gala  – zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta gala , która odbędzie się 15 czerwca 2024 w Filharmonii Pomorskiej z udziałem zaproszonych gości, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Chcielibyśmy podsumować wydarzenia tego szczególnego roku i wspólnie cieszyć się sukcesami i 70-letnim rozwojem szkoły. Pragniemy, aby poloneza zatańczyć mogły roczniki absolwentów, które zostały tej możliwości pozbawione przez historię i czas pandemii. Tym samym znów wracamy myślami i działaniem do faktu, że ” Czwórka łączy pokolenia”. 

 • Jubileuszowy Bal - wieczorem zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania na Balu Absolwenta w hotelu Holiday Inn. Szczegóły poznacie Państwo wkrótce. 

 • Obchody Jubileuszu trwać będą przez cały rok szkolny 2023-2024. 
  Wszystkie działania podejmowane w tym czasie dedykowane są 70 rocznicy.

 

W ramach obchodów Święta Komisji Edukacji Narodowej pan prof. Sławomir Wandycz przygotował film, w którym ukazał szereg wspomnień, związanych z życiem społeczności szkolnej na przestrzeni 70 lat jej funkcjonowania.

Pod hasłem "Łączy nas Czwórka" zostało zorganizowane przez panią prof. Annę Sachowiak pasowanie uczniów klas pierwszych, któremu towarzyszyły wspomnienia i refleksje absolwentek trzech pokoleń naszej szkoły: pani  Wiesławy Zieliniewicz - Melwińskiej (matura rocznik 1972), pani Beaty Pilewskiej(matura rocznik 1987), pani Dominiki Wącek (matura rocznik 2011). 

Uczniowie mieli tez okazję w ramach zorganizowanej przez panią prof. Annę Baszyńską imprezy „Podziwianki” zobaczyć jak zmieniała się moda wśród uczniów szkoły w ciągu siedemdziesięciu lat jej funkcjonowania oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak dawniej świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości  w czasie uroczystości przygotowanej przez klasę 1D wraz z panią prof. Mariką Tokarską.