30 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z absolwentami naszej szkoły. Tym razem w cyklu „Spotkajmy się w Czwórce” pojawił się znany bydgoski reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych i fotografik – Marcin Sauter. Spotkanie poprowadzili – polonistka prof. Bogumiła Myszkowska oraz dawny uczeń, dokumentalista współprowadzonej przez Marcina Sautera Bydgoskiej Kroniki Filmowej, Kuba Zalewski.

Sauter wyznał, że wraca do szkoły z wielkim sentymentem i po bardzo wielu latach. – Nie byłem tutaj od czasu matury, czyli od 1990 roku – opowiadał na spotkaniu z uczniami klas humanistycznych. – Gdy byłem młodszy, myślałem, żeby iść w kierunku aktorstwa, bardzo mocno się tutaj rozwijałem filmowo, miałem też kilku znajomych, którzy oglądali dużo filmów. To była szkoła otwarta na młodzież i sztukę, i kulturę – podkreślił.

W trakcie rozmowy znany reżyser wspominał, że także w szkole stawiał swoje pierwsze kroki jako fotografik. – Przy wejściu do sali gimnastycznej znajdowała się skromnie urządzona ciemnia fotograficzna i był pan Jan Głodek. W ramach koła zainteresowań uczył nas zapomnianej już techniki wywoływania zdjęć. Z cierpliwością i złośliwym humorem odkrywał przed nami tajniki fotograficznej ciemni – mówił. Znany reżyser przyznał także, że trudno mu było pogodzić naukę, której było dużo, z rozwijaniem pasji. Ale to właśnie znalezienie swoich indywidualnych zainteresowań uznał za najważniejszą rzecz – także w perspektywie obecnego młodego pokolenia.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „Żalanasz – pusty brzeg”. Obraz mówi w przejmujący sposób o katastrofie ekologicznej.

Marcin Sauter jest nie tylko absolwentem Czwórki. Ukończył także Wyższe Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz kurs dokumentalny Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005) prowadzony pod kierunkiem Marcela Łozińskiego. Pracował jako fotoreporter w największych ogólnopolskich dziennikach. Ma bogaty dorobek artystyczny, a na koncie wiele nagród. Jest laureatem m.in. Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy i Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. W jego dorobku artystycznym są takie tytuły, jak: „Kino objazdowe”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii” czy „Miasto”.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7