Od kilku lat nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w Olimpiadzie Projektów Społecznych "Zwolnieni z Teorii". W tym roku młodzież z “Czwórki” zrealizowała aż 4 projekty. 

  

Projekt “You are enough”, który zdobył nagrodę Brązowego Wilka za cel obrał sobie promocję zdrowego stylu życia oraz wzmożenie świadomości społecznej na temat zaburzeń odżywiania. Autorki, Kinga Krajewska, Martyna Konieczna, Martyna Gralak, Zofia Terlecka-Prokopowicz (2b) oraz Oktawia Sabiniarz (2e) przygotowały na ten temat kampanię społeczną i zdobyły kilka tysięcy odbiorców poprzez media społecznościowe.  

 

Z kolei Martyna Kamińska, Izabella Ignatowska, Oliwia Pieszczyńska, Martyna Kowalska (2b) zrealizowały projekt “Czuj się bezpiecznie”, jego zadaniem było uświadomienie problemu jakim jest przemoc. W ramach swoich działań autorki zorganizowały zajęcia z samoobrony oraz spotkania z psychologiem. Dzięki temu każdy mógł dowiedzieć jak się zachować w niebezpiecznej sytuacji i gdzie szukać pomocy.  

 

"Siostry Ateny" to projekt, który miał pokazać, że kobiety osiągają sukcesy i powinny być doceniane za ciężką pracę. W tym celu Bożena Kamińska oraz Weronika Pacholska z klasy 2e,  wspólnie z koleżanką z I LO, Varvarą Leposhovą, przybliżyły postaci kobiet, które wiele wniosły do nauki. 

 

Tegoroczne maturzystki Julia Michlińska, Malwina Kania, Weronika Kania, Justyna Sakowicz, Amelia Porzezińska, Zuzanna Przybylska (3b) zrealizowały projekt „PomocnaŁapa4loBydgoszcz”, który polegał na zorganizowaniu międzyszkolnej zbiórki artykułów dla schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy. W akcję włączone zostały szkoły z Bydgoszczy i okolic. Autorki projektu skoncentrowały się nie tylko na samej zbiórce, ale także na działaniach logistycznych, związanych z zakupem niektórych produktów oraz ich transportem. 

Wszystkie projekty spełniły wymagania Olimpiady Zwolnieni z Teorii i pomyślnie przeszły weryfikacje działań, a autorzy zostali finalistami i otrzymali osobiste certyfikaty zarządzania projektami PMI REP, cenione przez pracodawców na całym świecie. Ponadto, 19 maja ogłoszony został ranking szkół Zwolnionych z Teorii. To jedyny ranking w Polsce klasyfikujący szkoły ponadpodstawowe nie po wynikach matur, lecz po ich zaangażowaniu w przedsięwzięcia kształtujące kompetencje przyszłości 4K, czyli krytyczne myślenie, kreatywność, komunikację i kooperację, czyli umiejętności bardzo cenione na rynku pracy. IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zajęło 1 miejsce w mieście, 4 w województwie i 54 w kraju.