W dniach 6-8 grudnia odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Kolejny raz uczniowie „Czwórki” z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji. 

znaczekAMNESTY rgbNa pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy Amnesty International. Po raz pierwszy Maraton Pisania Listów został zorganizowany 20 lat temu i przez ten czas rozpowszechnił się w wielu krajach świata. 
Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie aktywiści Amnesty International otrzymują wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane. 
Jako społeczność „Czwórki” w akcji wzięliśmy udział po raz drugi. 
Przez trzy dni uczniowie pisali listy do władz takich państw jak, m.in. Gwatemala, Erytrea, Izrael, Białoruś, Ukraina, Chiny, domagając się sprawiedliwych procesów i uwolnienia aktywistów z więzień. 
Łącznie napisano 383 listy, najwięcej aż 59 napisano w sprawie Wendy Galarza z Meksyku, która w listopadzie 2020 roku wzięła udział w proteście w odpowiedzi na morderstwo innej kobiety. W trakcie protestu policja otworzyła ogień, a Wendy została postrzelona. Wszczęła sprawę przeciwko policji, ale osoby odpowiedzialne za akt przemocy nie zostały postawione przed sądem. Wendy domaga się bezstronnego i rzetelnego dochodzenia w sprawie ataku, którego padła ofiarą.  
Wszystkie 383 listy zostały spakowane i wysłane do ambasad. Liczymy, że ten drobny gest skutecznie przyczyni się do sprawiedliwego traktowania bohaterów oraz zakończenia wszelkich form ich dyskryminowania oraz odzyskania przez nich wolności. W tegorocznej edycji Maratonu wzięły udział klasy; 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2a, 2b, 2d, 2e, 3a, 3b, 3c, 3d, 3a4, 3d4, 3e4 wraz z nauczycielami: P. Alicją Brzezińską, P. Dorotą Krzemińską, P. Mariką Tokarską, P. Joanną Zalewską, P. Beatą Leszczyńską, P. Agatą Frątczak i P. Piotrem Łabendą. 

Pragniemy podkreślić, że inicjatorem Maratonu Pisania Listów jest Pani Maria Cabaj, która zorganizowała Maraton w 2020 roku. W tym roku Pani Maria nie uczestniczyła w akcji, ze względów zdrowotnych. Pani Marii Cabaj życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i przekazujemy stery organizatora w kolejnej edycji.