W dniach 9-10 grudnia odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

 

 

W akcji wzięliśmy udział w po raz pierwszy w historii szkoły. W roku wyjątkowo “pokręconym”, w czasie kształcenia na odległość.  Z uwagi na pandemię oraz kształcenie zdalne, zorganizowaliśmy z uczniami spotkanie online, podczas którego rozmawialiśmy  o prawach człowieka, opowiedzieliśmy o działalności Amnesty International, przedstawiliśmy sylwetki bohaterów walczących o prawa człowieka, którzy aktualnie przebywają w więzieniu lub są prześladowani, niesprawiedliwie sądzeni. Przez dwa dni uczniowie pisali listy do władz takich państw jak, m.in. Turcja, Malta, Arabia Saudyjska, Chile, Iran, Kolumbia, domagając się sprawiedliwych procesów i uwolnienia aktywistów z więzień.
Następnie wydrukowaliśmy zeskanowane listy oraz wyaliśmy je do ambasad. 
W akcję zaangażowała się cała społeczność szkolna – młodzież, nauczyciele, rodzice uczniów. Łącznie napisano 216 listów. Rekordzista napisał ich aż 16 listów, angażując w to całą swoją rodzinę! Wśród klas najbardziej aktywna była 2d4, której uczniowie nadesłali 63 listy.  Najwięcej listów, aż 57 napisano w sprawie Nassimy al-Sada z Arabii Saudyjskiej, która swoje życie poświeciła walce o prawa kobiet i ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym w tym kraju, za co została aresztowana w 2018 roku i do dziś pozostaje w więzieniu. 

Liczba napisanych listów przerosła nasze oczekiwania. Jak to się mogło stać, że zostało ich napisanych tak wiele? Czy to magia? Nie, tak po prostu czyni się dobro w naszej szkole...

 

 

 Zdjęcie listów

 

 

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji.

 

Organizatorzy:
Maria Cabaj
Agata Frątczak
Piotr Łabenda