mgg

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Mikołajkowej Góry Grosza. Są one dostępne TUTAJ


szlachetna paczka1Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, ze nie jest im obojętny los ludzi będących w trudnej sytuacji i aktywnie włączyli się do zbiórka w ramach akcji ?Szlachetna Paczka". Nasi uczniowie i nauczyciele przygotowali wspólnie paczki dla dwóch, niezależnych rodzin. Klasy pierwsze działały pod opieką pana Mariana Konicza, zaś pozostali zaangażowani uczniowie przygotowywali paczkę razem z panią Mariką Tokarską i panią Agatą Frątczak. W naszych ?Szlachetnych Paczkach? znalazły się trwałe produkty spożywcze, ubrania, zabawki, książki oraz upominki świąteczne dla wybranych przez nas rodzin. Mamy nadzieję, że nasz drobny gest sprawi, iż świąteczna atmosfera będzie w tych rodzinach bardziej radosna.

 


Jest taki dzień, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia?

 

Uczniowie i nauczyciele z grupy Comenius spotkali się po raz kolejny w bibliotece miejskiej na zajęciach plastycznych. Tym razem tematem naszych działań ?artystycznych? była kartka świąteczna.

kartki2

 

19 listopada 2013r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Zgłosiło się sporo kandydatów z wielu szkół ponadgimnazjalnych. Nasza uczennica, Monika Kuziemska, wraz z innymi piętnastoma osobami, uzyskała tytuł młodej radnej. 26 listopada odbyła się oficjalna inauguracja oraz pierwsza sesja w Ratuszu IV Kadencji MRMB. Serdecznie gratulujemy!

W poniedziałek, 2 grudnia 2013 roku, odbyła się w naszej szkole impreza Mikołajkowa organizowana przez RSU dla dzieci z indywidualnego nauczania z Ośrodka Szkolno ? Wychowawczego nr 3. Na gości czekało wiele atrakcji, takich jak malowanie Mikołaja na balonach czy przedstawienie przygotowane przez członków samorządu. Na sam koniec każdy otrzymał małą niespodziankę w postaci słodkiego prezentu.

 

 

szachyDrużyna gimnazjalna wywalczyła V miejsce w szachowych Mistrzostwach Bydgoszczy  i awansowała do turnieju o Mistrzostwo Województwa, który odbędzie się w styczniu w Toruniu. Autorzy sukcesu to: Zuzanna Borkowska - kapitan zespołu - została dodatkowo mistrzynią damskiej szachownicy, Michał Gil, Grzegorz Zych i Kacper Kołodziejski.
 
Opiekun:Beata Kołodziejska
 

 

go7 grudnia 2013r miał miejsce kolejny już Turniej Gry w GO o Puchar Dyrektora IV LO. Co roku gromadzi on wierne grono uczestników i kibiców. I tym razem odbyły się rozgrywki dla dzieci i dorosłych. W klasyfikacji turnieju wśród juniorów najlepsi to:1. Marianna Szychowiak2. Julia Bednarska3. Kamil Kujawa, natomiast wśród dorosłych: 1. Maksym Wałaszewski2. Bruno Wałaszewski3. Łukasz Wierzbowski.

Najwięcej emocji wzbudził pokaz przygotowywania sushi maki (tradycyjnego), w którym ryż zrolowany jest do wewnątrz oraz sushi uramaki, w którym ryż umiejętnie trzeba zrolować na zewnątrz, a jego przykładem może być California maki. Składnikami sushi jest ryż, którego rodzaj i sposób przygotowania są niezwykle ważne, a także ryba ? najlepiej świeżo złowionaJ, ale łosoś wędzony też doskonale smakuje. Można też dodać awokado, paluszek krabowy, ogórek świeży, a smak podkreślić łasabi ? ?chrzanem japońskim?.To wszystko zwijamy w algi nori ? morskie wodorosty. Składniki można komponować dowolnie. Popularne jest również jednoskładnikowe sushi ? hosomaki, np. algi, ryż i węgorz.

Prezentację przygotowania sushi poprowadził Pan Klaudiusz Grabowski, organizator Turnieju i opiekun Klubu Japońskiego TokoroDokoro, działającego w ZSO nr 4. Nie brakowało chętnych do wprawiania się w serwowaniu sushi, co zostało uwiecznione na zdjęciach, do których obejrzenia zapraszamy do Galerii zdjęć.

Młodzież z Klubu Japońskiego zaprezentowała również tworzenie papierowych form origami, które służą m.in. celom praktycznym, np. można składać kubeczki, kartoniki, ozdoby prezentowe i inne.

Dla osób, które odwiedziły naszą szkołę w ten dzień była to okazja podzielenia się fascynacją Japonią i jej kulturą, a także spotkania z zapaleńcami gry w GO, których serdecznie pozdrawiamy.
 

 

pilka1

W zakończonych Mistrzostwach Bydgoszczy w piłce ręcznej dziewcząt nasz zespół zajął I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach wojewódzkich.

pilka2

 

 Zapraszamy do obejrzenia kilku fotografii ze Specjalnego Dnia Piżamowego, który miał miejsce w naszej szkole w dniu 29.11.2013.

pizama

Zdjęcia są dostępne TUTAJ

 
29 listopada w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przedstawicielki szkolnego wolontariatu wraz z opiekunem ? p. Agatą Frątczak wzięły udział w spotkaniu z grupą zagranicznych wolontariuszy. Wśród nich byli obywatele Bułgarii, Portugalii, Turcji, Gruzji i Azerbejdżanu. Każde państwo reprezentowało dwóch wolontariuszy, którzy pokazali krótkie filmy o swoich krajach oraz zapoznali nas z kultywowanymi w ich krajach tradycjami świątecznymi. Ten element spotkania był najciekawszy, bowiem jedynie Portugalię zamieszkuje, podobnie jak Polskę, większość ludzi wyznania katolickiego. W pozostałych państwach dominują inne religie, a co za tym idzie inne tradycje. Dzięki udziałowi w spotkaniu nauczyłyśmy się m.in. tradycyjnego azerbejdżańskiego tańca, składania noworocznych życzeń po turecku (tu można było język połamać ;-) )oraz nazw świąt w ojczystych językach wolontariuszy.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
 


Do etapów rejonowych przedmiotowych konkursów kuratoryjnych w roku szkolnym 2013/14 awansowali:


1. Wiktor Łukaszewski z klasy III G
- z języka niemieckiego ? opiekun: mgr Paweł Romanowski
- z geografii ? opiekun: mgr Krzysztof Chabasiński
- z fizyki ? opiekun: mgr Danuta Podlaszewska
- z biologii ? opiekun: mgr Danuta Matczak
- z języka angielskiego ? opiekun: mgr Beata Leszczyńska
- z matematyki ? opiekun: mgr Arkadiusz Czapiewski
- z chemii ? opiekun: mgr Alina Domańska
- konkurs ?Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego? ? opiekun: mgr Wojciech Śmielecki

2. Michał Gil z klasy III G
- z geografii ? opiekun: mgr Krzysztof Chabasiński
- z fizyki ? opiekun: mgr Danuta Podlaszewska
- z historii ? opiekun: mgr Wojciech Śmielecki
- z języka angielskiego ? opiekun: mgr Beata Leszczyńska
- z matematyki ? opiekun: mgr Arkadiusz Czapiewski
- konkurs ?Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego?? opiekun: mgr Wojciech Śmielecki

 

2-6 grudnia
poniedziałek 1
wtorek 15
środa 9
czwartek 24
piątek 32
9-13 grudnia
poniedziałek 10
wtorek 7
środa 33
czwartek 27
piątek 22
16-20 grudnia
poniedziałek 4
wtorek 11
środa 5
czwartek 34
piątek 30