W dniach 5-8 grudnia odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Kolejny raz uczniowie „Czwórki” z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, aby odmienić ich los. Piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los ludzi, którzy zostali bezprawnie oskarżeni, aresztowani.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Jako społeczność „Czwórki” w akcji wzięliśmy udział po raz trzeci.

Przez cztery dni uczniowie, nauczyciele, a także niektórzy rodzice pisali listy do władz takich państw jak: Rosja, Hong Kong, Maroko, Iran, Bangladesz, Kuba, Francja, Paragwaj, Zimbabwe, Kamerun domagając się sprawiedliwych procesów i uwolnienia aktywistów z więzień.

Łącznie napisano 668 listów, najwięcej aż 148 napisano w sprawie Aleksandry Skoczylenko z Rosji, która rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia.

Wszystkie listy zostały spakowane i wysłane do ambasad. Liczymy, że ten drobny gest skutecznie przyczyni się do sprawiedliwego traktowania bohaterów oraz zakończenia wszelkich form ich dyskryminowania oraz odzyskania przez nich wolności.