Za nami trzecie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „Komunikacja bez przemocy – cz. 2”. Spotkanie odbyło się 16 lutego  2022 r. w przestrzeni wirtualnej na Microsoft Teams.

Cykl warsztatów „Niezwykły umysł…” ma na celu wsparcie psychologiczne rodziców. Warsztaty poprowadziła psycholog, Greta Haraś (na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży oraz w Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży, prowadzi Treningi Umiejętności Społecznych, w wolnych chwilach wspiera zajęciami psychoedukacyjnymi seniorów).

Pani Greta opowiedziała, jak tworzyć komunikaty wzmacniające, które budują poczucie własnej wartości u naszych dzieci. Owe komunikaty powinny składać się z 3 punktów:

1. Opisz to co widzisz

2. Nazwij uczucie

3. Nazwij kompetencje  

Prowadząca zwróciła uwagę na tzw. „automaty do otwierania drzwi”, czyli najprostsze, krótkie odpowiedzi, jakie kierujemy do naszych dzieci, np. Ach; Och; Mhm; Rzeczywiście; Serio czy inne odpowiedzi, trochę wyraźniej przekazujące zachętę do mówienia, jak np.:

Opowiedz mi o tymPorozmawiajmy o tymChciałbym coś o tym usłyszeć; czy Interesuje mnie to co masz do powiedzenia.

Te ,,otwieracze drzwi” przekazują dziecku akceptację i szacunek dla jego osoby, które wyrażają odpowiednio:

,,Masz prawo wyrażać to, co czujesz.”

,,Chciałbym naprawdę usłyszeć jakie jest Twoje stanowisko.”

,,To mnie interesuje.”

,,Mógłbym się czegoś od Ciebie nauczyć.”

Pani Haraś przekazała również uczestnikom ważne zasady w komunikowaniu się:

1. Wypowiedziom i naszym zachowaniom powinny towarzyszyć odpowiednio silne emocje – adekwatne do rangi informacji i problemu

2. Nazywaj uczucia

3. Słuchaj aktywnie

4. Zamiast zabraniać, można zaproponować wybór

5. Słowo ,,nie” można zastąpić ,,tak”

6. Należy uzasadnić odmowę i wyjaśnić problem.

7. Zaakceptuj uczucia ,,Rozumiem, że jest Ci przykro, a nawet złości Cię to, że nie możesz wyjść z domu. Mnie także jest przykro z tego powodu”.

Na zakończenie spotkania rodzice/opiekunowie uzyskali odpowiedzi na nurtujący ich pytania dotyczące komunikacji z ich pociechami oraz wymienili się swoimi doświadczeniami. Uczestnicy zaproponowali także kolejne tematy spotkań.

Opinie rodziców po spotkaniu 16 lutego 2022 r.:

Dzień dobry

Dziękuję za zaproszenie.

Warsztaty prowadzone były jak zwykle profesjonalnie i co najważniejsze, bardzo ciekawie. Bardzo miłe spotkanie i dobrze wykorzystany czas.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry

W warsztatach uczestniczyłam pierwszy raz i jestem bardzo zadowolona. Bardzo miła Pani psycholog w jasny i zrozumiały sposób tłumaczy jak dotrzeć do drugiej osoby. Chętnie wezmę udział w kolejnych spotkaniach.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

Warsztaty poprowadzone bardzo rzeczowo i tematycznie , jasno i przejrzyście .

Ze względu na to, że byłam pierwszy raz, nie mam pomysłu na tematy, które chciałabym żeby były przedstawione na kolejnych spotkaniach. Ale bardzo chętnie skorzystam z następnych szkoleń w kolejnych terminach.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za umożliwienie wzięcia udziału w wydarzeniu:)

Uważam, że było to bardzo ważne spotkanie. Prowadzącej udało się przekazać sporo treści w przystępny sposób. Wartościowe były odwołania do rzeczywistych sytuacji i odpowiedzi na pytania uczestników.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

Bardzo przydatne informacje ws. komunikacji bez przemocy.

Z mojej strony propozycja na kolejny temat:

Radzenie sobie z uzależnieniem lub nadmiernym korzystaniem przez dziecko z internetu lub gier online do późnych godzin nocnych kosztem wypoczynku czy też kontaktów społecznych.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Dziękuję za udział w warsztatach.

Proponuję temat na kolejne spotkanie:

Jak asertywnie odmawiać nastolatkowi

Pozdrawiam

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5