Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „Instrukcja obsługi emocji - czyli niesamowita podróż po uczuciach”. Spotkanie odbyło się 27 października 2021 r. w przestrzeni wirtualnej na Microsoft Teams.


Cykl warsztatów „Niezwykły umysł…” ma na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog, Greta Haraś (na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży oraz w Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży, prowadzi Treningi Umiejętności Społecznych, w wolnych chwilach wspiera zajęciami psychoedukacyjnymi seniorów).


Prowadząca opowiedziała uczestnikom o sześciu podstawowych emocjach, co ciekawe - 4 z nich to emocje trudne np. gniew, odraza, strach, smutek, jedna oceniana w zależności od okoliczności (zaskoczenie) i jedna ,,pozytywna" – radość. Rodzice dowiedzieli się jak „działa” mózg w okresie dojrzewania, kiedy to zwiększa się wrażliwość na stresory w otoczeniu - wzrokowe, słuchowe, zapachowe, dotykowe oraz społeczne.

Psycholog zwróciła uwagę na to, że obecny świat jest bardziej skomplikowany niż kiedyś i proste emocje mogą nas czasami zwodzić. Wciąż reagujemy silnymi emocjami na sytuacje, które mogą być dla nas zagrażające, tyle że dziś coś innego przyciąga nasza uwagę i budzi poczucie zagrożenia. Najbardziej boimy się odrzucenia społecznego, braku akceptacji, odstawania od grupy.

Każdy z nas a tym bardziej nasze dzieci przeżywają różne emocje. Należy jednak pamiętać o tym, że:

- każda emocja mija (tym szybciej, im mniej z nią walczymy)

- przeżywanie emocji oznacza, że Ci zależy

- nikt nie może ci mówić, co czy jak długo powinieneś czuć

- masz prawo do swoich emocji i możesz je przeżywać tak długo, jak to będzie konieczne.

 

Na zakończenie Pani Greta zaprosiła uczestników do obejrzenia ciekawe filmu o empatii - Brene Brown on empathy:
https://www.youtube.com/watch?v=1Evwgu369Jw

 

Warsztaty „Instrukcja obsługi emocji - czyli niesamowita podróż po uczuciach” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.


Opinie rodziców po spotkaniu 27 października 2021r.
:


„Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za możliwość udziału w warsztatach . Każda sugestia jak lepiej rozmawiać z dziećmi , jak pomóc im w trudnych chwilach i lepiej je zrozumieć pomaga nam lepiej dotrzeć i dogadać się z dziećmi. Pani Greta mówiła jak dla mnie bardzo ciekawie i forma prezentacji była bardzo przystępna. Czekam na kolejne spotkanie.

Pozdrawiam”


„Dzień dobry,

Super sprawa, bardzo pomocne i motywujące spotkanie. Wiele niejasności się rozwiało, na wiele pytań usłyszeliśmy odpowiedzi.

Pani prowadząca podchodziła do tematów indywidualnie, każdy znalazł na nich odpowiedzi na swoje indywidualne problemy. A po za tym, była taka atmosfera, że nikt nie czuł się obcy, skrępowany.

Pozdrawiam serdecznie”


„Dzień dobry

Warsztaty są profesjonalnie i bardzo ciekawie prowadzone. Dziękuję za zaproszenie. Było mi bardzo miło.

Czy może być w przyszłości warsztat o asertywności skierowany zarówno do rodzica, jak i do dziecka?”


„Dzień dobry,

Tematyka spotkania była bardzo interesująca, a poziom merytoryczny spotkania był wysoki”.


„Dzień dobry,

bardzo dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Zainteresowała mnie ta tematyka, chętnie wezmę udział w kolejnych edycjach

Pozdrawiam”


„Dzień dobry,

Jestem bardzo zadowolona z udziału w warsztatach.

Pani Greta w sposób optymalnym przedstawiła temat.”


„Dzień dobry,

Zajęcia adekwatne do obecnych potrzeb rodziców w zakresie rozumienia emocji dzieci

Poruszające ważne aspekty relacji rodziców i dzieci

Inspirujące rodziców, nauczycieli do refleksji i pracy z dzieckiem, podążania za dzieckiem”


„Dzień dobry,

Poruszone zagadnienia były jak najbardziej w interesującej mnie tematyce. Chciałabym pogłębić wiedzę praktyczną w tym zakresie. Mam nadzieję na więcej :)

Zależało by mi na takich warsztatach, ale w formie stacjonarnej, nie online. Łatwiej jest wejść w interakcję i zadawać pytania, bez problemów technicznych.

Pozdrawiam”


„Witam!

Jestem nauczycielem i zagadnienia poruszane podczas spotkania nie były mi obce. Mimo to wypowiedzi prowadzącej były fajnie przedstawiane i miło się ich słuchało dokonując autoanalizy własnej pracy z dziećmi.”


„Dzień dobry,

Prowadzenie i tematyka ok.

Byłbym zainteresowany szczegółowym tematem: Jak ojciec może wspierać dziecko mieszkające z matką po rozwodzie rodziców?”


„Dzień dobry!

Dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Bardzo dobrze słuchało się prowadzącej i poruszanych przez nią tematów.

Jeżeli chodzi o inne tematy to może coś o utrzymywaniu więzi z nastolatkiem”.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7