logo santander

 

Za nami uroczystość otwarcia „Zielonego Zakątka Czwórki = Green4rest”. Wydarzenie miało miejsce w środę, 29 września 2021 roku na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor liceum P. Katarzyna Kijewska – Południak, która powitała przybyłych gości oraz opowiedziała o wspólnej inicjatywie całej społeczności szkolnej w tworzeniu wyjątkowego i pionierskiego miejsca na mapie zielonej infrastruktury naszego miasta. Dyrektor podkreśliła również, ze zadaniem tworzonego właśnie „Zielonego Zakątka Czwórki = Green4rest" jest nadanie charakteru przestrzeni publicznej i zachęcenie społeczności szkolnej i lokalnej do spędzania tutaj wolnego czasu.

Konferansjerki - Hanna Pokrywka i Martyna Grudzińska, opowiedziały zebranym o szczegółach powstawania muralu roślinnego. Podkreśliły m.in. że nasz projekt został wyłoniony z 1062 wniosków nadesłanych z całej Polski do Fundacji Santander w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO 2021”. Przedstawiły cele i szczegółowe zadania projektu.

Dodatkowym atutem naszego „Zielonego miejsca” jest kącik z książkami – taka mała stacja bookcrossingowa. Jest to punkt, z którego każdy ze społeczności szkolnej czy osiedlowej, może wypożyczyć książkę, przeczytać i odłożyć na miejsce, albo w zamian zostawić inną. Jest to inicjatywa nauczycieli bibliotekarzy IV LO. Stworzenie takiego miejsca pogłębi relacje interpersonalne między członkami społeczności szkolnej i mieszkańcami osiedla. Książki te znajdują się obok muralu roślinnego w miniszklarni, która chroni je  przed niesprzyjającą pogodą, ale też pielęgnuje i  łączy poprzez słowo pisane.

Mural roślinny to pionowa konstrukcja, składająca się z 4 kratek ogrodowych, na której umieściliśmy doniczki z sadzonkami, w różnych „kombinacjach” kolorystycznych, są to rośliny: żurawki, rozchodnik czy barwinek. Po obu stronach ściany zasadzono pnącza (winobluszcz), a pośrodku zasadzona została trzemielina, a także wrzos i koleus pokrzywka. Stanęły tutaj również ławki i donice z drzewkami – brzoza brodawkowata Youngii płacząca. Natomiast obok efektownej konstrukcji z nasadzoną roślinnością ustawiono ławki, które służą do odpoczynku i relaksu.

Zagospodarowanie tego miejsca, to inwestycja na wiele lat. W planach mamy poszerzanie roślinności w naszych zakątkach o nowe, ciekawe gatunki roślin i drzewek, a ściana sali gimnastycznej będzie stopniowo zarastać roślinnością.

Podczas uroczystości dyrekcja IV LO i przedstawiciel sponsora ogłosili wyniki konkursów ekologicznych i wręczyli nagrody uczniom – laureatom dwóch konkursów ekologicznych: konkursu plastycznego „Bądź EKO. Ochrona przyrody i pomoc dla środowiska" i konkursu na najciekawsze hasło o tematyce ekologicznej. Wszystkie prace plastyczne i graficzne oraz hasła ekologiczne z obydwu konkursów można obejrzeć do poniedziałku 4 października br. na wystawie pt. „Wrzesień miesiącem ochrony środowiska” przygotowanej na Holu Kazimierzowskim naszej szkoły.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.  Michał Górski - dyrektor Oddziału Banku Santander Polska S.A. w Bydgoszczy, Maria Dombrowicz - ekspert Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Robert Kordzielewski - projektant muralu roślinnego, zastępca Kierownika Budowy i Konserwacji Terenów Zielonych w Przedsiębiorstwie „Zieleń Miejska” w Bydgoszczy, Honorata Karolewska - reprezentantka Rady Osiedla Błonie, Agata Kacperska - sekretarz Rady Rodziców IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, a także społeczność szkolna oraz mieszkańcy osiedla Błonie.

Prasa o nas!

https://expressbydgoski.pl/ekologiczna-inicjatywa-iv-lo-w-bydgoszczy-to-zielony-zakatek-czworki-zdjecia/ar/c1-15827609 

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,27630670,na-bloniu-w-bydgoszczy-powstaje-nowy-zielony-zakatek-iv-lo.html

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12