Nagroda Nike 2011

Utworzono: poniedziałek, 31, październik 2011

Słowa mają siłę

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymał Marian Pilot za książkę „Pióropusz”

Marian Pilot (ur. w 1936 r.) to pisarz niezbyt dobrze znany w świadomości kulturalnej. Jego nazwisko pojawia się najczęściej w długim ciągu nazwisk w rozdziałach oznaczonych nagłówkiem „proza chłopska” bądź „nurt wiejski”.

„Pióropusz” Mariana Pilota to powieść o potędze i przekleństwie pisma, wierze w słowo  i konsekwencjach upojenia się tą wiarą. Zasadnicza intryga powieści ma związek z literą. Oto w Siedlikowie pod Ostrzeszowem (rodzinna wieś pisarza) władza ludowa przystępuje do walki z analfabetyzmem. Ojciec głównego bohatera, ubogi chłop, złodziej i awanturnik, demoluje izbę szkolną i niszczy tablicę do nauki alfabetu. Jako „wróg ludu” trafia do ubeckiego więzienia. Pod naciskiem matki ledwo stawiający litery chłopczyk pisze koślawe listy do władz z prośbą o uwolnienie ojca. Gdy po kilku latach stary Pies (to nazwisko ojca poznajemy na przedostatniej stronie) wraca do domu, syn jest przekonany, że zdecydowały o tym jego pisemne interwencje.
      

Laureatem  nagrody Nike 2011 wybranym przez czytelników został Sławomir Mrożek z pierwszym tomem „Dziennika”. Książka ta to zapis walki o światową sławę i kryzysu twórczego, w jaki popadł pisarz, ścigając samego siebie i konkurentów - prawdziwych  
i wyimaginowanych.

                                          Warto przeczytać !

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates