O szkole

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego Gimnazjum nr 48 im. Kazimierza Wielkiego

Wyjątkowe szkoły, wyjątkowi ludzie

W 2013 roku IV Liceum Ogólnokształcące czeka jubileusz 60-lecia istnienia. Szkoła została powołana do życia w 1953 roku dla potrzeb szybko rozwijającego się Osiedla Leśnego. Zlokalizowano ją przy ulicy Kaliskiej 10, by w 1973 r. na krótko przenieść na ulicę Gdańską. W 1986 roku szkołę ostatecznie ulokowano przy ulicy Stawowej 39, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W 1999 r. utworzono tu Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4. Obok IV Liceum pojawiło się Gimnazjum nr 48 z klasą lingwistyczno ? turystyczną.

Patronem ZSO nr 4 jest wybitna postać historyczna - król Polski Kazimierz Wielki. Od 2011 r. szkoła należy do Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu i współpracuje z nim oraz z 1 Pomorską Brygadą Logistyczną im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w zakresie organizacji imprez związanych z sylwetką wspólnego patrona. Razem organizujemy obchody rocznicy śmierci oraz ?Świętujemy Urodziny Kazimierza Wielkiego.
 1.jpg  2.jpg

Poczty sztandarowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego,przy ul. Pod Blankami ? 27.04.2012 r. happening dla mieszkańców w ramach imprezy?Świętujemy Urodziny Kazimierza Wielkiego

Wystawa prac plastycznych, fotograficznych i literackich, nadesłanych na konkurs organizowanyprzez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach imprezy ?Świętujemy Urodziny Kazimierza Wielkiego?- 18.05.2012 r.

3.jpg  4.jpg

Dzień Dziecka w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy ? 31.05.2012 r.

Od początku istnienia IV Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 48 nieustannie się rozwijają, a o ich wysokim poziomie świadczą tysiące absolwentów, z których większość kontynuuje naukę w liceach i na wyższych uczelniach. Co sprawia, że ta szkoła na Błoniu cieszy się tak wielką popularnością wśród bydgoskiej młodzieży?

Po pierwsze, bardzo dobre i dobre wyniki egzaminu maturalnego oraz najwyższe wyniki egzaminu gimnazjalnego. Od lat nasi uczniowie plasują się w czołówce bydgoskich szkół.

Po drugie, młodzież może rozwijać swoje naukowe zainteresowania. W roku szkolnym 2012/2013 zostały utworzone cztery licealne klasy pierwsze o profilach: biologiczno-chemicznym, przyrodniczo-turystycznym, matematyczno-fizycznym oraz humanistyczno-kulturoznawczym oraz klasa gimnazjalna o profilu przyrodniczo - turystycznym. Dzięki zaangażowaniu uczących nauczycieli, wielu uczniów zdobywa laury olimpijskie. W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie liceum zostali finalistami Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i Olimpiady Teologii Katolickiej, a gimnazjum ? konkursu ?Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego?.

Trzecim, istotnym powodem popularności szkoły, jest panująca w niej ATMOSFERA! Hasło, że szkoła ma być drugim domem, nigdzie nie jest pełniej realizowane, niż właśnie tutaj. Nauka staje się przyjemnością, a do szkoły przychodzi się z radością. Tradycją stały się imprezy, podczas których nauczyciele i uczniowie rywalizując ? bawili się.  Przykładem mogą być: mecze piłki nożnej, siatkówki, Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Ponadgimnazjalnych w Narciarstwie Zjazdowym czy ?Kaziki?.

5.jpg 6.jpg
7.jpg  8.jpg

U góry: Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Ponadgimnazjalnych w Narciarstwie Zjazdowym w Myślęcinku ? 01.02.2012 r.

U dołu: po meczu: nauczyciele kontra uczniowie z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej,

który zakończył się zwycięstwem uczniów 8:2 ? 13.10.2011 r.;

Święto szkoły ?Kaziki? ? wspólna zabawa uczniów i nauczycieli ? 20.04.2012 r.

Szkołę wyróżniają działania związane ze sportem i turystyką. Jesteśmy jedyną szkołą w mieście, w której można wraz z drużyną osiągać sukcesy w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Korfballu. To wyjątkowa, bezpieczna i bardzo widowiskowa koedukacyjna gra zespołowa. O zdrowy tryb życia i edukację w terenie dbamy podczas Zielonych i Białych Szkół oraz wycieczek krajoznawczych, planowanych i organizowanych przez młodzież i nauczycieli.

9.jpg  10.jpg
?Korfball na Wyspie Młyńskiej? ? pokazy gry dla mieszkańców miasta oraz nauka gry dla uczniów innych szkół ponadgimnazjalnych ? 25.05.2012 r. Zielona Szkoła ? klasa II gimnazjum ? czerwiec 2011 r.

Współpraca międzynarodowa ? od 2011 roku w ramach projektu Comenius ?Partnerskie Projekty Szkół? w naszej szkole jest realizowany projekt ?Zdrowe Życie w Europie?.  Celem  wymiany jest nawiązanie nowych kontaktów, znajomości, przyjaźni, poszerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności językowych, poznanie nowych kultur i promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Do współpracy z ZSO nr 4 przystąpiły dwie szkoły z państw partnerskich z Niemiec (Mannheim) i Hiszpanii (Campillo de Arenas).

11.jpg  12.jpg
Podczas wizyty w Mannheim w ramach projektu Comenius ? 21 - 27.11.2011 r.

Szkoła posiada Certyfikat Systemu Jakości ISO, czyli potwierdzony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji poziom najwyższej jakości świadczonych przez nas usług w zakresie zarządzania, dydaktyki, opieki i wychowania. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia. Pamiętamy jednak, że certyfikat nie jest dany raz na zawsze.  Swoją dobrą pracą  będziemy potwierdzać jego aktualność co roku.