Literacki Nobel 2012

Utworzono: piątek, 12, październik 2012

 Laureatem Literackiej Nagrody Nobla został chiński pisarz Mo Yanza "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność".

Mo Yan urodził się 17 lutego 1955 r. w rodzinie chłopskiej w prowincji chińskiej Szantung. Podczas rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju. Jako dwudziestolatek wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Swoją pierwszą powieść pt. ?Przezroczysta marchewka? wydał w 1985roku.

Jego powieści były filmowane, a "Czerwone sorgo" zostało w 1988 na Berlinie  nagrodzone Złotym Niedźwiedziem. Jest autorem m.in. czterech powieści: "Tortura sandałowego drzewa", "Przesyt" oraz wydanych po polsku ?Obfitych piersi, pełnych bioder? i ?Krainy wódki?.

W swoich opowiadaniach i powieściach Mo Yan rzadko opisuje zdarzenia z najnowszej historii Chin. Najczęściej tematyką jego książek są wydarzenia z pierwszej połowy XX wieku: rewolucja z 1911 roku, lata inwazji z II wojny światowej, dzieje reform Komunistycznej Partii Chin i "rewolucji kulturalnej" Mao Zedonga.

Jedną z jego najodważniejszych książek jest z pewnością ostatnia - "Żaba" z 2009 roku, która dotyka problemu aborcji i sterylizacji w ramach "polityki jednego dziecka.

 

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates