Czwórka w projekcie "ENERGY&SCHOOL"

Utworzono: wtorek, 09, maj 2017 Krzysztof Chabasiński

ENERGYSCHOOL

W dniu 24 marca 2017 roku nasza szkoła została wyróżniona zaproszeniem do udziału w wyjątkowym i innowacyjnym projekcie "ENERGY&SCHOOL".Tego dnia w Urzędzie Miasta Pani Dyrektor Katarzyna Kijewska -Południak  podpisała umowę, w ramach której w naszej szkole przeprowadzone zostaną inwestycje w sprzęt oraz badania popularyzujące zastosowanie alternatywnych źródeł energii.

Przedstawione zostały wówczas założenia, cele i etapy realizacji projektu, który będzie realizowany do czerwca  2019 roku.

ENERGYSCHOOL111111111

Projekt obok bydgoskich szkół reprezentujących Polskę obejmuje  placówki edukacyjne z sześciu innych państw: Włoch, Słowenii, Chorwacji, Węgier, Niemiec  i Austrii. To właśnie w ramach tych państw będzie odbywała się wymiana doświadczeń i współpraca mająca przybliżyć społeczeństwu racjonalne wykorzystanie energii.

 W naszym mieście możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu uzyskało 7 szkół , w tym również  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego. To dla nas wyjątkowy zaszczyt  i radość z możliwości wdrażania  proekologicznych  trendów   w edukacji  nowoczesnego zarządzania energią wśród młodzieży.

Głównym celem projektu ENERGY@SCHOOL jest zwiększenie potencjału sektora publicznego we wdrażaniu Szkół Inteligentnych Energetycznie. Osiągnięcie tego wymaga   zastosowania zintegrowanego podejścia, zakładającego edukację oraz szkolenie pracowników szkół i uczniów.

Pierwsze działania w ramach projektu  będą polegały na  montowaniu w naszej szkole inteligentnego opomiarowania zużycia energii. Powołany przy realizacji projektu  Zespół  będzie prowadził równolegle  działania promujące  zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wśród młodzieży. Pierwszą nadającą się do tego okazją na poziomie miasta  będą  II Bydgoskie Dni Energii, które odbędą się  już 2 czerwca na płycie Starego Rynku (12:00-18:00),  w tym roku hasłem: "Przesiądź się na czystą energię".

Z kolei już dniach 17-19 maja  w naszej szkole w ramach organizowanych po raz pierwszy ?Dni Przyrodnika? również będziemy  starali się przybliżyć korzyści wynikające z zastosowania w życiu codziennym Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych zapraszają do udziału wszystkich chętnych  uczniów Czwórki, w  przygotowanych na te dni zajęcia, warsztaty i prelekcje.

Do koordynacji projektu "ENERGY&SCHOOL" na poziomie szkoły powołanych zostało dwóch SENIOR ENERGY GUARDIANS (Starszych Strażników Energii) : Krzysztof Chabasiński  oraz Sławomir Wandycz. Ich zadaniem będzie nadzorowanie i wdrażanie   działań przewidzianych przez Projekt oraz wymiana spostrzeżeń, wyników badań z innymi placówkami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie.  

Już w  tym roku nasza  Szkoła zostanie wyposażona  w nowoczesną aparaturę pomiarową. Będą to: inteligentne liczniki energii elektrycznej i cieplnej, lampy LED, zawory termostatyczne, tablety i laptopy z oprogramowaniem i ogniwa demonstracyjne PV.

Do współpracy w projekcie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły zainteresowanych tematem czystej energii i skutecznymi metodami jej oszczędzania. Projekt zakłada współpracę międzynarodową z innymi szkołami, udział w spotkaniach i możliwość doskonalenie języka angielskiego w ramach, którego prezentowane będą wyniki badań. Przebieg prac i kolejne etapy są prezentowane w formie ogólnodostępnych wiadomości przybliżających założenia i cel "ENERGY&SCHOOL" Dołącz do grupy i zostań JUNIOR ENERGY GUARDIAN (JEG). W  tym gronie już są uczniowie klasy turystycznej 2b: Kinga Kasak, Monika Kuczborska, Marta Stanula i  Karolina Matusiak. Czekamy na wszystkich chętnych, którzy chcą się zaangażować w proekologiczne działania. Czysta energia oraz zasady jej oszczędnego wykorzystania to praktyczne i cenione umiejętności, które  przydadzą się w życiu, a nawet mogą utorować ścieżkę przyszłej kariery zawodowej. Udział w Projekcie "ENERGY&SCHOOL" to nowe możliwości sprawdzenia swojej wiedzy ale też nabycie nowych, przydatnych umiejętności: testowanie zainstalowanego inteligentnego opomiarowania energii,  pisanie raportów, planów, strategii w tematyce wykonanych działań czy też   udział w międzynarodowej grze symulacyjnej Energy Ghost Busters.

Zgłoszenia przyjmują prof. Krzysztof Chabasiński  i prof. Sławomir Wandycz.

 

>>CZYTAJ WIĘCEJ <<

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 

 


 

 


 

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates