Filtr
 • Słoneczne Halloween

   

  halloween  30 października grupa uczennic ze szkolnego wolontariatu wzięła udział w ?Strasznej zabawie? z okazji Halloween w zaprzyjaźnionym z nami DPS ?Słoneczko?.

   Impreza odbyła się w bardzo ?halloweenowej? scenerii. Całkowicie zaciemnioną salę zdobiły dynie, duchy i wampir. Na stołach królowały wampirze palce (słodkie ciasteczka), kości (pianki marshmallow z paluszkami), bananowe duchy, na odważnych czekały pająki w galarecie (śliwki w galaretce truskawkowej).

  Wśród rozgrywanych konkurencji odbyło się m.in.: projektowanie upiornego ubrania i straszny pokaz mody oraz tworzenie z materiałów papierniczych przerażających zwierząt.

  Na zakończenie zostawiliśmy po sobie ślady w postaci białych odcisków naszych dłoni na czarnej planszy oraz przekazaliśmy podopiecznym dynię pełną słodyczy.

  Wszyscy bawiliśmy się znakomicie i z niecierpliwością czekamy na dalsze wspólne spotkania.

   

   

 • Cmentarze ? milczący świadkowie zmieniającej się historii...

   

  cmentarzKażdego roku początek listopada i przypadające wtedy święta skłaniają do zadumy i refleksji, do cofnięcia się w czasie. Modląc się za zmarłych, wspominamy i przywołujemy przeszłość. Pielęgnowanie jej jest naszym wspólnym, pokoleniowym obowiązkiem. Obowiązkiem, bez którego nie można istnieć. Bez historii, jesteśmy bowiem, jak bez tożsamości.

  Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są dniami pamięci o zmarłych. Szczególnie silnie uświadamiamy sobie nieuchronność przemijania na starych cmentarzach - milczących świadkach zmieniającej się historii. Taką nekropolią w Bydgoszczy jest ponad stuletni cmentarz Nowofarny, przy ul. Artyleryjskiej. Jest on miejscem ostatniego spoczynku największej liczby zasłużonych bydgoszczan. Znajdują się tu groby działaczy społecznych, powstańców i żołnierzy, honorowych obywateli miasta, prezydentów Bydgoszczy, znanych lekarzy, nauczycieli, literatów i artystów.

  Miejsca pochówków niektórych pisarzy i ludzi kultury odwiedzili uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą - p. Jerzym Piszczem. Na mogiłach wybitnych bydgoszczan młodzież zapaliła symboliczne znicze przypominające, że pamiętamy o tych , którzy na trwale wpisali się w historię naszego miasta.

  W Święto Zmarłych cmentarze wyglądają jak ogrody... Rozkwitają chryzantemami. Jaśnieją blaskiem zapalanych zniczy?

  Jednak na każdym cmentarzu można natknąć się na groby zaniedbane, ze szczątkami starych pomników, porośnięte chwastami, ukryte pod warstwą liści.

   Na kilka dni przed listopadowymi świętami na cmentarz Nowofarny wyruszyły również uczennice klasy III gimnazjum - pod opieką p. Beaty Nowaczyk, by poprzez uprzątnięcie grobów, zapalenie zniczy, krótką modlitwę oddać hołd zmarłym. W ten sposób pokazały, że szacunek dla drugiego człowieka może mieć szczególny wymiar - czasami wystarczy pamiętać... Bo przecież: "...człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć".

 • Otrzęsiny 2013

   

  otrzesinyWrzesień i październik upłynęły w naszej szkole pod znakiem otrzęsin. Korytarzami przemykały ufoludki, gwiazdorki, śnieżynki, renifery, cheerleaderki i bejsboliści. Pierwszoklasiści przeszli odważnie wszystkie próby, które przygotowali dla nich uczniowie klas drugich, konkurujący ze sobą w doborze zabaw i zadań testujących wytrzymałość młodszych kolegów. Monika Kuziemska wspomina jak klasa Kulturystów do grona uczniów IV LO przyjęła klasę 1d:

  ?W środę (02.10.2013r.) odbył się chrzest klasy 1d przygotowany przez starszych kolegów i koleżanki. Już po wejściu do szkoły uczniowie otrzymali karteczki z pytaniami, na które odpowiedzi znała tylko 2d.Jednak, aby je uzyskać, trzeba było się troszeczkę napracować, choćby przekupić czymś słodkim do jedzenia.

  O godzinie 10.35 na korytarzu odbył się pokaz przebranych uczniów. Chłopcy w strojach cheerleaderek ustawili trzypiętrową ludzką piramidę koszykarzy oraz wyrecytowali wraz z dziewczętami przebranymi za footballistki, a także czarnoskórych wiersz na cześć klasy 2d. Następnie o godzinie 12.40 wszyscy udali się do świetlicy na główną część otrzęsin. Młodsi uczniowie zostali poddani wielu próbom, takim jak:

  • wyławianie jabłka z mleka z mąką, bułką tartą i curry
  • łapanie rzucanego pomidora ustami
  • śpiewanie z wodą w ustach
  • konkurencja ślubna (1.w dmuchaniu balonu aż pęknie, 2.najszybszym zjedzeniu banana 3. w biegu po trawę 4. gwizdaniu z bułką tartą w ustach)
  • wylizanie talerza bitej śmietany
  Starsi uczniowie z zadowoleniem stwierdzili, że klasa 1d zniosła chrzest dzielnie, nikt nie wymigiwał się od konkurencji i zadań, wszyscy byli przebrani oraz zaangażowani w podtrzymywanie tradycji szkoły. Jak prawdziwi humaniści :)
   
  Zdjęcia z otrzęsin swojej klasy możecie zobaczyć TUTAJ

   

 • Jesienny Rajd rowerowy • Zielona Szkoła klas gimnazjalnych

   


 • Wycieczka do Krakowa

   

  175W dniach 28.09. ? 04.10.2013 r. klasa 3d uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia. Jako opiekunowie z klasą pojechali wychowawca p. Piotr Łabenda oraz p. Anna Stachowiak i p. Sławomir Wandycz. Podczas wycieczki zwiedziliśmy m.in. Wawel, Sukiennice (gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej), podziemia Rynku Głównego, dzielnicę żydowską Kazimierz, Synagogi Tempel i Remo, fabrykę Oskara Schindlera , kopiec Kościuszki, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego i hitlerowski obóz zagłady Oświęcim-Brzezinka. Zdjęcia wykonywali p. Anna Stachowiak i p. Piotr Łabenda. 

  Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

 • Film z obchodów 60-lecia IV LO

   
   
 • Uwaga Absolwenci!

   

  Zapraszamy do zakupu pamiątek z obchodów Jubileuszu 60-lecia IV LO:

  - pakiet gadżetów + monografia - 40 PLN

  - monografia - 20 PLN

  - kubek - 10 PLN

  - smycz - 3 PLN

  - brelok - 3 PLN

  - płyta DVD z prezentacją o szkole - 4 PLN

  - długopis - 4 PLN

   

 • Wicemistrzynie Bydgoszczy w piłce ręcznej

  reczna_pilka.jpg


  W zakończonych Mistrzostwach Bydgoszczy w piłce ręcznej szkół ponadgimnazjalnych zespół naszej szkoły zdobył wicemistrzostwo.

  Gratulujemy!

   
 • Otrzęsiny 2012

  Pierwszoklasiści mogą się już w pełni czuć członkami społeczności  ZSO nr 4. We wrześniu i październiku klasy I i II wspólnie bawiły się na pomysłowych, ale bezbolesnych  otrzęsinach :)


  Klasa Ib przebrana za klownów musiała m.in. żonglować jajkami i wyłowić ustami różne przedmioty z kisielu. Dziewczyny z klasy Ic przebrane za mimów a chłopcy za kobiety pokazali niezapomniane układy taneczne, a także musieli zaśpiewać tekst z gazety, karmić się nawzajem jogurtem z zamkniętymi oczami czy kroić cebulę. Humaniści z klasy Id zostali obsypani mąką, chodzili po szyszkach, śpiewali z wodą w ustach i obwijali siebie nawzajem jako mumie. Gimnazjaliści bawili się w konwencji ?farmerskiej?. Grabili liście, doili krowę przez dziurawe rękawiczki gumowe, a także zajadali się ziemniakami z kapustą bez użycia rąk.

  A tak klasa Ia wspomina swój chrzest:

  Dnia 18.10.2012 odbyły się otrzęsiny naszej klasy, Ia. Organizatorami tej imprezy była klasa IIa razem z wychowawcą, panią Małgorzatą Zenelt.

  Dla swoich młodszych koleżanek i kolegów zaplanowali niezwykły dzień w szkole. Każdy z nas musiał przebrać się za teletubisia. Wymagano kolorowego stroju, charakterystycznej antenki i 150 cm w obwodzie bioder. Nasze przebrania zaprezentowaliśmy na dużej przerwie, tańcząc macarenę. Niestety przez małe problemy techniczne nie mieliśmy podkładu muzycznego, więc musieliśmy sami ją sobie zaśpiewać.

  Następnie nadszedł czas na wykonanie zadań, przygotowanych przez klasę IIa. Najpierw każda grupa musiała zbierać tele-grzanki, które były ukryte w szkole. Następnie wzięliśmy udział w 6 różnych konkurencjach, takich jak wyławianie z wody owoców bez użycia rąk, bicie śmietany na czas, czy zbijanie balona z mąką podczas przytulania. Najwięcej punktów zdobyła grupa fioletowych teletubisiów, która wygrała nieprzygotowania z matematyki. Najgorzej poradzili sobie żółci, którzy za karę musieli napisać to sprawozdanie.

  Wszyscy uważamy, że był to pozytywny dzień i dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę : )!

   
  Specjalne podziękowania dla pani Beaty Leszczyńskiej, Magdaleny Śmieszek z kl. IIa, Aleksandry Gęsich z kl. Ib, Marty Wiśniewskiej z kl. IId oraz Kajetana Rokity z kl. IIe, dzięki którym możemy obejrzeć relację fotograficzną :)
   
  Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ

   

 • Nagrody dla nauczycieli

   


  Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele ZSO nr 4

  zostali nagrodzeni prestiżowymi nagrodami:

  - Prezydenta Miasta Bydgoszczy: Pani Alicja Leśniak, Pani Justyna Rościszewska

  oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi:

  ? Medal Komisji Edukacji Narodowej ? Pani Joanna Kolan

  ? Medale za Długoletnią Służbę: złoty ? Pani Iwona Ziębicka, srebrny ? Pan Andrzej Stosik, brązowy ? Pani Alina Domańska

  Nagrody Dyrektora szkoły otrzymali:

  Pani Alina Domańska, Pani Agata Frątczak, Pani Beata Kołodziejska, Pan Marian Konicz, Pani Danuta Matczak, Pani Beata Nowaczyk, Pani Anna Stachowiak, Pan Rafał Szulakowski, Pani Marika Tokarska, Pani Joanna Zalewska, Pani Małgorzata Zenelt

  Serdecznie gratulujemy!


   

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates