Obchody rocznicy śmierci patrona w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 
5 listopada 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczcili przypadającą w tym dniu 643. rocznicę śmierci swojego patrona.
W tym dniu uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z Panem Lechem Łbikiem, Sekretarzem Rady Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, który wygłosił odczyt nt. ?Wizerunek króla Kazimierza Wielkiego w świetle legend ludowych?.

j1
Z lewej: Pan Lech Łbik wygłasza odczyt nt. ?Wizerunek króla Kazimierza Wielkiego w świetle legend ludowych?
Z prawej: uczniowie Gimnazjum nr 48 w Bydgoszczy podczas spotkania z Panem Lechem Łbikiem

W spotkaniu uczestniczyła Pani Katarzyna Kijewska ? Południak, dyrektor szkoły, która podziękowała Panu Lechowi Łbikowi za przyjęcie zaproszenia, wygłoszony wykład oraz wręczyła naszemu gościowi monografię szkoły i inne pamiątki wykonane z okazji Jubileuszu 60 ? lecia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

O oprawę artystyczną spotkania zadbali uczniowie klasy 1d, pod kierunkiem nauczyciela historii ? Pana Piotra Łabendy oraz Dominika Gburek z klasy 3 gimnazjum, pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego ? Pani Anny Stachowiak. Uczniowie przygotowali wystawę plakatów upamiętniających dokonania króla oraz recytowali wiersze o Kazimierzu Wielkim, których autorami byli uczniowie naszej szkoły.

j2
Prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy 1d

Po spotkaniu gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach plastycznych, pod opieką nauczyciela geografii ? Pani Justyny Rościszewskiej. Uczniowie wykonali plakaty nt.: ?Miejsca, z których jestem dumny w moim mieście i chętnie pokazałbym je królowi Kazimierzowi Wielkiemu?, ?Moja szkoła ? ulotka reklamowa dla króla Kazimierza Wielkiego?, ?Król Kazimierz Wielki ? wzór polityka dla współcześnie rządzących?.
  j3
Uczniowie klasy 2 gimnazjum podczas warsztatów plastycznych. Pracy nad tworzeniem plakatów przygląda się Pani Katarzyna Kijewska ? Południak, dyrektor szkoły, Pani Justyna Rościszewska ? nauczyciel prowadzący warsztaty i ks. Arkadiusz Muzolf

Jednocześnie klasa 1 gimnazjum, pod opieką Pana Jerzego Piszcza ? nauczyciela języka polskiego, przygotowała uroczystość pod pomnikiem króla, przy ul. Pod Blankami. Uczniowie złożyli wiązankę kwiatów, zapalili symboliczny znicz i minutą ciszy uczcili pamięć patrona naszego miasta i szkoły. Pan Jerzy Piszcz sprawdził i zarejestrował wiedzę uczniów o ostatnim królu z Dynastii Piastów, a nagrany materiał wyemitował na antenie radia Plus 5.11.2013. o godzinie 18:00  i ZET Gold 9 i 10.11.2013 o godzinie 8:00.

j4
Delegacja uczennic Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
przed złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy. Na zdjęciu: Zuzanna Jankowska, Julia Piwczyńska, Daria Kabacińska i Aleksandra Czerwińska z klasy 1 gimnazjum

Obchody rocznicy śmierci Kazimierza Wielkiego trwały w naszej szkole przez cały tydzień. Uczniowie wszystkich klas obejrzeli na godzinach wychowawczych film pt. ?Dokonania króla Kazimierza Wielkiego?, wydany przez Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego oraz zapoznali się z ważnymi faktami z życia władcy i jego dokonaniami dla naszego regionu. Ulotki informacyjne dla społeczności szkolnej przygotował Tymoteusz Brzeziński z klasy 3 gimnazjum, pod kierunkiem Pana Wojciecha Śmieleckiego ? nauczyciela historii.
Tekst:
Justyna Rościszewska
Agnieszka Kokoszewska (klasa 1 gimnazjum)
Wiktoria Moncznikowska (klasa 1 gimnazjum)


Zdjęcia:
Dominika Magdziarz (klasa 3d)
Zuzanna Borkowska (klasa 1 gimnazjum)

Pod pomnikiem Kazimierza III Wielkiego

 

  5 listopada 2012 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczcili przypadającą w tym dniu 642. rocznicę śmierci swojego patrona.

  Uroczystość pod pomnikiem króla, przy ul. Pod Blankami, rozpoczęła się o godzinie 12:00 wprowadzeniem sztandarów szkoły i jednostki wojskowej oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.
pod_pomnikiem2.jpg
 
  Prowadzący Jędrzej Kućmaja i Kacper Lech powitali przybyłych gości: Pana Wojciecha Paczkowskiego, Dyrektora Biura Rady Miasta Bydgoszczy, Pana Janusza Wiśniewskiego, przedstawiciela Wydziału Edukacji, Pana Eugeniusza Gołembiewskiego, Burmistrza Kowala i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, Pana Lecha Łbika, Sekretarza Rady Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, zastępcę Dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy płk. Krzysztofa Tokarczyka oraz Oficera Prasowego 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej kpt. Pawła Wąsowicza.
 
 Następnie Pani Dyrektor Katarzyna Kijewska - Południak wygłosiła okolicznościowe przemówienie, zwracając uwagę na zainicjowanie przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 tradycji promowania postaci patrona króla Kazimierza Wielkiego.
 
  Pan Eugeniusz Gołembiewski, Burmistrz Kowala, podkreślił doniosłą rolę króla, który na mocy aktów lokacyjnych założył ponad 100 miast w Polsce, w tym Bydgoszcz i Kowal.

 

  Dziękujemy naszym Gościom za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku.
 
Jędrzej Kućmaja
Kacper Lech
Joanna Zalewska
Justyna Rościszewska

Piotr Łabenda (fotografie)
Wojciech Śmielecki

 

 

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates