Filtr
 • Słoneczne Halloween

   

  halloween  30 października grupa uczennic ze szkolnego wolontariatu wzięła udział w ?Strasznej zabawie? z okazji Halloween w zaprzyjaźnionym z nami DPS ?Słoneczko?.

   Impreza odbyła się w bardzo ?halloweenowej? scenerii. Całkowicie zaciemnioną salę zdobiły dynie, duchy i wampir. Na stołach królowały wampirze palce (słodkie ciasteczka), kości (pianki marshmallow z paluszkami), bananowe duchy, na odważnych czekały pająki w galarecie (śliwki w galaretce truskawkowej).

  Wśród rozgrywanych konkurencji odbyło się m.in.: projektowanie upiornego ubrania i straszny pokaz mody oraz tworzenie z materiałów papierniczych przerażających zwierząt.

  Na zakończenie zostawiliśmy po sobie ślady w postaci białych odcisków naszych dłoni na czarnej planszy oraz przekazaliśmy podopiecznym dynię pełną słodyczy.

  Wszyscy bawiliśmy się znakomicie i z niecierpliwością czekamy na dalsze wspólne spotkania.

   

   

 • Cmentarze ? milczący świadkowie zmieniającej się historii...

   

  cmentarzKażdego roku początek listopada i przypadające wtedy święta skłaniają do zadumy i refleksji, do cofnięcia się w czasie. Modląc się za zmarłych, wspominamy i przywołujemy przeszłość. Pielęgnowanie jej jest naszym wspólnym, pokoleniowym obowiązkiem. Obowiązkiem, bez którego nie można istnieć. Bez historii, jesteśmy bowiem, jak bez tożsamości.

  Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są dniami pamięci o zmarłych. Szczególnie silnie uświadamiamy sobie nieuchronność przemijania na starych cmentarzach - milczących świadkach zmieniającej się historii. Taką nekropolią w Bydgoszczy jest ponad stuletni cmentarz Nowofarny, przy ul. Artyleryjskiej. Jest on miejscem ostatniego spoczynku największej liczby zasłużonych bydgoszczan. Znajdują się tu groby działaczy społecznych, powstańców i żołnierzy, honorowych obywateli miasta, prezydentów Bydgoszczy, znanych lekarzy, nauczycieli, literatów i artystów.

  Miejsca pochówków niektórych pisarzy i ludzi kultury odwiedzili uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawcą - p. Jerzym Piszczem. Na mogiłach wybitnych bydgoszczan młodzież zapaliła symboliczne znicze przypominające, że pamiętamy o tych , którzy na trwale wpisali się w historię naszego miasta.

  W Święto Zmarłych cmentarze wyglądają jak ogrody... Rozkwitają chryzantemami. Jaśnieją blaskiem zapalanych zniczy?

  Jednak na każdym cmentarzu można natknąć się na groby zaniedbane, ze szczątkami starych pomników, porośnięte chwastami, ukryte pod warstwą liści.

   Na kilka dni przed listopadowymi świętami na cmentarz Nowofarny wyruszyły również uczennice klasy III gimnazjum - pod opieką p. Beaty Nowaczyk, by poprzez uprzątnięcie grobów, zapalenie zniczy, krótką modlitwę oddać hołd zmarłym. W ten sposób pokazały, że szacunek dla drugiego człowieka może mieć szczególny wymiar - czasami wystarczy pamiętać... Bo przecież: "...człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć".

 • Otrzęsiny 2013

   

  otrzesinyWrzesień i październik upłynęły w naszej szkole pod znakiem otrzęsin. Korytarzami przemykały ufoludki, gwiazdorki, śnieżynki, renifery, cheerleaderki i bejsboliści. Pierwszoklasiści przeszli odważnie wszystkie próby, które przygotowali dla nich uczniowie klas drugich, konkurujący ze sobą w doborze zabaw i zadań testujących wytrzymałość młodszych kolegów. Monika Kuziemska wspomina jak klasa Kulturystów do grona uczniów IV LO przyjęła klasę 1d:

  ?W środę (02.10.2013r.) odbył się chrzest klasy 1d przygotowany przez starszych kolegów i koleżanki. Już po wejściu do szkoły uczniowie otrzymali karteczki z pytaniami, na które odpowiedzi znała tylko 2d.Jednak, aby je uzyskać, trzeba było się troszeczkę napracować, choćby przekupić czymś słodkim do jedzenia.

  O godzinie 10.35 na korytarzu odbył się pokaz przebranych uczniów. Chłopcy w strojach cheerleaderek ustawili trzypiętrową ludzką piramidę koszykarzy oraz wyrecytowali wraz z dziewczętami przebranymi za footballistki, a także czarnoskórych wiersz na cześć klasy 2d. Następnie o godzinie 12.40 wszyscy udali się do świetlicy na główną część otrzęsin. Młodsi uczniowie zostali poddani wielu próbom, takim jak:

  • wyławianie jabłka z mleka z mąką, bułką tartą i curry
  • łapanie rzucanego pomidora ustami
  • śpiewanie z wodą w ustach
  • konkurencja ślubna (1.w dmuchaniu balonu aż pęknie, 2.najszybszym zjedzeniu banana 3. w biegu po trawę 4. gwizdaniu z bułką tartą w ustach)
  • wylizanie talerza bitej śmietany
  Starsi uczniowie z zadowoleniem stwierdzili, że klasa 1d zniosła chrzest dzielnie, nikt nie wymigiwał się od konkurencji i zadań, wszyscy byli przebrani oraz zaangażowani w podtrzymywanie tradycji szkoły. Jak prawdziwi humaniści :)
   
  Zdjęcia z otrzęsin swojej klasy możecie zobaczyć TUTAJ

   

 • Zielona Szkoła klas gimnazjalnych

   


 • Jesienny Rajd rowerowy • Wycieczka do Krakowa

   

  175W dniach 28.09. ? 04.10.2013 r. klasa 3d uczestniczyła w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia. Jako opiekunowie z klasą pojechali wychowawca p. Piotr Łabenda oraz p. Anna Stachowiak i p. Sławomir Wandycz. Podczas wycieczki zwiedziliśmy m.in. Wawel, Sukiennice (gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej), podziemia Rynku Głównego, dzielnicę żydowską Kazimierz, Synagogi Tempel i Remo, fabrykę Oskara Schindlera , kopiec Kościuszki, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego i hitlerowski obóz zagłady Oświęcim-Brzezinka. Zdjęcia wykonywali p. Anna Stachowiak i p. Piotr Łabenda. 

  Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

 • Film z obchodów 60-lecia IV LO

   
   
 • Uwaga Absolwenci!

   

  Zapraszamy do zakupu pamiątek z obchodów Jubileuszu 60-lecia IV LO:

  - pakiet gadżetów + monografia - 40 PLN

  - monografia - 20 PLN

  - kubek - 10 PLN

  - smycz - 3 PLN

  - brelok - 3 PLN

  - płyta DVD z prezentacją o szkole - 4 PLN

  - długopis - 4 PLN

   

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates