Goście z Nijmegen

Utworzono: wtorek, 04, grudzień 2018 Beata Nowaczyk

46517474 2040843382625906 8941547123388710912 n

W dniach 23.11 – 30.11.2018r. gościliśmy 13 holenderskich uczniów i 2 nauczycieli z Dominicus College z miejscowości Nijmegen. To spotkanie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Taka forma edukacji – nauki i zabawy – została zaproponowana uczniom naszej szkoły już po raz kolejny.

Było to niezapomnianych 8 dni, wypełnionych licznymi atrakcjami. Dla naszych gości przygotowaliśmy ciekawy plan pobytu. Uczniowie i nauczyciele z Holandii poznali naszą szkołę, zwiedzali ciekawe miejsca naszego miasta i regionu.

Już następnego dnia po przylocie, w sobotę, pojechaliśmy do Torunia. Byliśmy w Muzeum Piernika i w Planetarium. Jednakże najwięcej emocji dostarczyło aktywne zwiedzanie miasta. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każdy zespół otrzymał mapę z zaznaczonymi 20 najciekawszymi miejscami toruńskiej Starówki. Każdy zespół miał dotrzeć do 3, wybranych przez siebie, punków i zrobić zdjęcie. Na specjalnie stworzoną stronę na Facebooku wpłynęło kilkanaście niezwykle ciekawych fotografii.

W niedzielę był dzień rodzinny i każdy uczestnik wymiany spędzał czas zaplanowany przez rodzinę goszczącą. Tak jak dużo było rodzin, tak dużo było pomysłów jak spędzić wspólnie czas, poznając się nawzajem oraz poznając bliższe i dalsze zakątki naszego regionu i kraju.

Nowy tydzień zaczęliśmy od wizyty w Ratuszu i spotkaniu wszystkich uczestników wymiany – uczniów, nauczycieli z Polski i Holandii oraz dyrektora ZSO nr 4 z zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy – panią Iwoną Waszkiewicz. Było to bardzo uroczyste przyjęcie, podczas którego każdy mógł się poczuć wyjątkowo, a otwartość prezentowana przez władze naszego miasta podkreśliła jak ważne jest wzajemne poznanie i zrozumienie pomiędzy różnymi narodami.

Kolejnym punktem programu był oficjalne powitanie w szkole, wspólny lunch, podczas którego młodzież dzieliła się miedzy sobą wrażeniami z pierwszych dni pobytu w Bydgoszczy. Na koniec dnia wszyscy uczestnicy skorzystali z Pływalni „Czwórka”.

Na wtorek zaplanowaliśmy dzień na sportowo. Były łyżwy na Torbydzie oraz taniec i zajęcia sportowe na szkolnej sali gimnastycznej. Wspólna zabawa i rywalizacja w międzynarodowych grupach był doskonałą okazją do nawiązania bliższych kontaktów pomiędzy młodzieżą.

W środę przyszedł czas na naukę. Uczniowie ZSO nr 4 przygotowali mini lekcje w języku angielskim, na różne tematy: od matematyki po taniec, ucząc swoich kolegów oraz pokazując swoje zainteresowania i pasje. Po lunchu odbyły się zajęcia artystyczne. Wszyscy uczniowie i nauczyciele własnoręcznie zdobili płócienne torby rysując na nich, specjalnymi kredkami i pisakami, obrazki i napisy. Wykorzystując własną kreatywność każdy stworzył oryginalna torbę, która niewątpliwie będzie pamiątką wspólnego spotkania.

Następny dzień był bardzo bogaty w atrakcje. Zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Mydła i Historii Brudu. To wyjątkowe miejsce, gdzie wszyscy mieliśmy okazję udać się w podróż przez historię, tak wydawało by się potocznej czynności, jak mycie, kąpiel czy pranie. Wzięliśmy też udział w warsztatach , gdzie każdy zaprojektował i wykonał swoje własne, mydło, które oczywiście mógł zabrać ze sobą na pamiątkę. Potem przyszedł czas na coś słodkiego. Udaliśmy się do Karmelkowej Krainy Słodyczy, skąd każdy wyszedł z torebką własnoręcznie przygotowanych cukierków.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie naszego pięknego, choć tego dnia zimnego, miasta z przewodnikiem. Poznaliśmy krótką historię Bydgoszczy i obejrzeliśmy kilka wyjątkowych miejsc bydgoskiej Starówki.

Na koniec była niespodzianka – Escape Room. Wizyta w Break the Brain to była niezwykła zabawa, której celem było wydostanie się z pokoju, w którym czekały na naszagadki i szyfry, ukryte rekwizyty, schowki, tajemnicze przedmioty.Grupy w międzynarodowym składzie musiały znaleźć wyjście z pokoju, do którego trafili. Zabawa była doskonała.

Ostatni dzień uczniowie z Holandii spędzili wspólnie ze swoimi polskimi partnerami. Przyszedł czas na pożegnanie. Mamy nadzieję, że nasi holenderscy partnerzy wrócili do domu

nie tylko pełni wrażeń, ale również z nowymi doświadczeniami i umiejętnościami.

Z naszymi partnerami zobaczymy się w lutym 2019r w Holandii.

See you!

Zapraszamy do galerii!!


2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates